Stackpole Electronics Inc. RC1KB1K80
RC1KB1K80 picture photo
Mfg. Part Number
RC1KB1K80
Brief Description
RES 1.8K OHM 1W 10% AXIAL
Datasheet Download
RC1KB1K80.pdf
Availability of RC1KB1K80
QUANTITY
RC1KB1K80 Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1KB1K80
Internal Part NumberEIS-RC1KB1K80
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.8k
Tolerance±10%
Power (Watts)1W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.224" Dia x 0.563" L (5.70mm x 14.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1KB1K80
Related LinksRC1K, RC1KB1K80 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RC1KB1K80 Details Description
Related parts for RC1KB1K80
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 1A 5V datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
DISPLAY 7SEGMENT GREEN CA 0.31" datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR ADZS-2147X datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 1.5A SOT-223 datasheet.pdf
RES SMD 86.6KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
RES 2.67M OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf