Stackpole Electronics Inc. RC1KB2K70
RC1KB2K70 picture photo
Mfg. Part Number
RC1KB2K70
Brief Description
RES 2.7K OHM 1W 10% AXIAL
Datasheet Download
RC1KB2K70.pdf
Availability of RC1KB2K70
QUANTITY
RC1KB2K70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1KB2K70
Internal Part NumberEIS-RC1KB2K70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.7k
Tolerance±10%
Power (Watts)1W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.224" Dia x 0.563" L (5.70mm x 14.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1KB2K70
Related LinksRC1K, RC1KB2K70 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RC1KB2K70 Details Description
Related parts for RC1KB2K70
SCR NON-ISOLATE 600V 55A TO220AB datasheet.pdf
CONN HOUSING TAB 6POS KEY-XY PNL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES 768 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4 OHM 1% 30W datasheet.pdf
CONN STACKER datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT datasheet.pdf
350 TB SOCKET PIN STRIP datasheet.pdf
Crystal 30.7200MHz 10ppm 9pF 100 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf