Vishay/Dale RER50F20R5RCSL
RER50F20R5RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER50F20R5RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 20.5 OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER50F20R5RCSL.pdf
Availability of RER50F20R5RCSL
QUANTITY
RER50F20R5RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER50F20R5RCSL
Internal Part NumberEIS-RER50F20R5RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20.5
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER50F20R5RCSL
Related LinksRER50F2, RER50F20R5RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER50F20R5RCSL Details Description
Related parts for RER50F20R5RCSL
RES 3.3 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC NVSRAM 4MBIT 100NS 32EDIP datasheet.pdf
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC DO204AC datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 600V 30A TO247 datasheet.pdf
CONN HEADER 68POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 56PF 50V NP0 2-DIP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 2A 48V datasheet.pdf
SURGE PROTECTION DEVICE datasheet.pdf
LED WARM WHITE 2700K 80CRI 8SMD datasheet.pdf
CAP FILM 5.6UF 5% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf