Ohmite RC1R0EA100RK
RC1R0EA100RK picture photo
Mfg. Part Number
RC1R0EA100RK
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 100 OHM 10% 1W J LEAD
Datasheet Download
RC1R0EA100RK.pdf
Availability of RC1R0EA100RK
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RC1R0EA100RK Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1R0EA100RK
Internal Part NumberEIS-RC1R0EA100RK
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100
Tolerance±10%
Power (Watts)1W
CompositionCarbon Composition
FeaturesPulse Withstanding
Temperature Coefficient-1300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case8127 J-Lead
Supplier Device PackageSMD J-Lead, Recessed
Size / Dimension0.811" L x 0.273" W (20.60mm x 6.93mm)
Height0.278" (7.06mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1R0EA100RK
Related LinksRC1R0E, RC1R0EA100RK Datasheet, Ohmite Distributor
RC1R0EA100RK Details Description
Related parts for RC1R0EA100RK
CONN RING 16-20AWG #4 TIN CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 100POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 8.5A 11.4 MOHM datasheet.pdf
RESISTOR 220 OHM 200W 5% WW datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 7POS PIN datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 3.15A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
FET VHV6E 25W 50V NI360L datasheet.pdf
IC AMPLIFIER ISOLATED 16-SOIC datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 1008W datasheet.pdf