Ohmite RC1R0EA10R0K
RC1R0EA10R0K picture photo
Mfg. Part Number
RC1R0EA10R0K
Brief Description
RES SMD 10 OHM 10% 1W J LEAD
Datasheet Download
RC1R0EA10R0K.pdf
Availability of RC1R0EA10R0K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RC1R0EA10R0K Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1R0EA10R0K
Internal Part NumberEIS-RC1R0EA10R0K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10
Tolerance±10%
Power (Watts)1W
Temperature Coefficient-1300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case8127 J-Lead
Supplier Device PackageSMD J-Lead, Recessed
Size / Dimension0.811" L x 0.273" W (20.60mm x 6.93mm)
Height0.278" (7.06mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1R0EA10R0K
Related LinksRC1R0E, RC1R0EA10R0K Datasheet, Ohmite Distributor
RC1R0EA10R0K Details Description
Related parts for RC1R0EA10R0K
EVALUATION BOARD 1 ISL6296 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
HDR STR SR. 100 GP datasheet.pdf
MOD THYRISTOR DUAL 1800V TO240AA datasheet.pdf
IC LINEAR HALL PROGR PREC 4SIP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
XNT 1SLX SOLDERING TIP 0.4MM datasheet.pdf
LED SQUARE 1.7W 3000K 12VAC datasheet.pdf
CONN DSUB ADPTR FILTER 9POS datasheet.pdf
CAP FILM 0.24UF 5% 2500VDC AXIAL datasheet.pdf