Ohmite RC1R0EA6R80KT
RC1R0EA6R80KT picture photo
Mfg. Part Number
RC1R0EA6R80KT
Brief Description
RES SMD 6.8 OHM 10% 1W J LEAD
Datasheet Download
RC1R0EA6R80KT.pdf
Availability of RC1R0EA6R80KT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RC1R0EA6R80KT Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1R0EA6R80KT
Internal Part NumberEIS-RC1R0EA6R80KT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package750
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.8
Tolerance±10%
Power (Watts)1W
Temperature Coefficient-1300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case8127 J-Lead
Supplier Device PackageSMD J-Lead, Recessed
Size / Dimension0.811" L x 0.273" W (20.60mm x 6.93mm)
Height0.278" (7.06mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1R0EA6R80KT
Related LinksRC1R0E, RC1R0EA6R80KT Datasheet, Ohmite Distributor
RC1R0EA6R80KT Details Description
Related parts for RC1R0EA6R80KT
IC ADC SIGNAL CONDITIONING 24DIP datasheet.pdf
CONN STRAIN RELIEF JR25 18MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 125MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG GREEN 1000' datasheet.pdf
KRIMPING DIE ATP-AA-575-E2 datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
4R RA REC STB 0GP datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 10-12 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125" datasheet.pdf
OSC MEMS 34.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf