Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC2012F1330CS
RC2012F1330CS picture photo
Mfg. Part Number
RC2012F1330CS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 133 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RC2012F1330CS.pdf
Availability of RC2012F1330CS
QUANTITY
RC2012F1330CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC2012F1330CS
Internal Part NumberEIS-RC2012F1330CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration Chip Resistor
Featured ProductChip Resistors and Arrays
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)133
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC2012F1330CS
Related LinksRC2012, RC2012F1330CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC2012F1330CS Details Description
Related parts for RC2012F1330CS
OPTOISO 2.5KV 2CH TRANS 8SMD datasheet.pdf
RES SMD 9.31K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
HDR RA SR .100 TP datasheet.pdf
RES 17.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 3A TO220-5 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG WHT/RED 100' datasheet.pdf
3/4 INCH HST BLACK (300/4 INCH/P datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
Connector Receptacle 25 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
WIRE DUCT SLOTTED datasheet.pdf
RES SMD 3 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf