Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC2012F14R0CS
RC2012F14R0CS picture photo
Mfg. Part Number
RC2012F14R0CS
Brief Description
RES SMD 14 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RC2012F14R0CS.pdf
Availability of RC2012F14R0CS
QUANTITY
RC2012F14R0CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC2012F14R0CS
Internal Part NumberEIS-RC2012F14R0CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)14
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC2012F14R0CS
Related LinksRC2012, RC2012F14R0CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC2012F14R0CS Details Description
Related parts for RC2012F14R0CS
SSD 40GB SCSI datasheet.pdf
CAP POLYMER 150UF 20% 4V SMD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 1A DO214AC datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK JUMPER 10POS datasheet.pdf
IC TRANSCVR 16BIT INV 56SSOP datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG BLUE 1000' datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 49POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 700MA 220 MOHM datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 50A AC/DC datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf