Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC2012F2150CS
RC2012F2150CS picture photo
Mfg. Part Number
RC2012F2150CS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 215 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RC2012F2150CS.pdf
Availability of RC2012F2150CS
QUANTITY
RC2012F2150CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC2012F2150CS
Internal Part NumberEIS-RC2012F2150CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration Chip Resistor
Featured ProductChip Resistors and Arrays
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)215
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC2012F2150CS
Related LinksRC2012, RC2012F2150CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC2012F2150CS Details Description
Related parts for RC2012F2150CS
CONN TERM BLOCK RAIL MNT KRG BRN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 10.16MM datasheet.pdf
IC CLOCKED FIFO MEMORY 132-QFP datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 4.4A 53.4 MOHM datasheet.pdf
RELAY SSR SPST 530VAC 10A DIN MT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP THIN FILM 0.5PF 25V 0402 datasheet.pdf
CONN ASSY TOP ENTRY 24POS PG29 datasheet.pdf
VARISTOR 42.3V 1KA DISC 10MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 36-75VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W datasheet.pdf