Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC2012F22R1CS
RC2012F22R1CS picture photo
Mfg. Part Number
RC2012F22R1CS
Brief Description
RES SMD 22.1 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RC2012F22R1CS.pdf
Availability of RC2012F22R1CS
QUANTITY
RC2012F22R1CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC2012F22R1CS
Internal Part NumberEIS-RC2012F22R1CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)22.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC2012F22R1CS
Related LinksRC2012, RC2012F22R1CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC2012F22R1CS Details Description
Related parts for RC2012F22R1CS
SWITCH VOLT-SELECT PNL MNT 6POS datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT TOUCHSCREEN 32LFCSP datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 36VC 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 143 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 14.3KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 845K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC LCD CTLR/DRIVER UNCASED datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 3.81MM datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf