Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC2012F2672CS
RC2012F2672CS picture photo
Mfg. Part Number
RC2012F2672CS
Brief Description
RES SMD 26.7K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RC2012F2672CS.pdf
Availability of RC2012F2672CS
QUANTITY
RC2012F2672CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC2012F2672CS
Internal Part NumberEIS-RC2012F2672CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)26.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC2012F2672CS
Related LinksRC2012, RC2012F2672CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC2012F2672CS Details Description
Related parts for RC2012F2672CS
CONN EDGECARD 72POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC AMP AUDIO .045W STER 14TSSOP datasheet.pdf
IC MUX AMP VIDEO CMOS 20-DIP datasheet.pdf
MON RELAY 3PHASE 2X2PDT 500VAC datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 3% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
RES 470K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 51MM datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE SKT datasheet.pdf
OSC XO 54.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
SENSOR PRES 15PSI GAUG 3.3V SMT datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
Crystal 32.0000MHz 10ppm 12pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf