Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC2012F6651CS
RC2012F6651CS picture photo
Mfg. Part Number
RC2012F6651CS
Brief Description
RES SMD 6.65K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RC2012F6651CS.pdf
Availability of RC2012F6651CS
QUANTITY
RC2012F6651CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC2012F6651CS
Internal Part NumberEIS-RC2012F6651CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.65k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC2012F6651CS
Related LinksRC2012, RC2012F6651CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC2012F6651CS Details Description
Related parts for RC2012F6651CS
FUSE CERAMIC 2.5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES 4.12K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES 900K OHM 1/2W 0.01% RADIAL datasheet.pdf