Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC2012F752CS
RC2012F752CS picture photo
Mfg. Part Number
RC2012F752CS
Brief Description
RES SMD 7.5K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RC2012F752CS.pdf
Availability of RC2012F752CS
QUANTITY
RC2012F752CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC2012F752CS
Internal Part NumberEIS-RC2012F752CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC2012F752CS
Related LinksRC2012, RC2012F752CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC2012F752CS Details Description
Related parts for RC2012F752CS
IC SW REG CNTRLR STEP-DWN 16SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 3POS GOLD PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 WW datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
RES 0.536 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 0.18UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 1.15A 135 MOHM datasheet.pdf
1UF 450V 8X16 85C AXI datasheet.pdf