Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC2012F822CS
RC2012F822CS picture photo
Mfg. Part Number
RC2012F822CS
Brief Description
RES SMD 8.2K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RC2012F822CS.pdf
Availability of RC2012F822CS
QUANTITY
RC2012F822CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC2012F822CS
Internal Part NumberEIS-RC2012F822CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC2012F822CS
Related LinksRC2012, RC2012F822CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC2012F822CS Details Description
Related parts for RC2012F822CS
IC MUX/DEMUX 8X1 16TSSOP datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20TSSOP datasheet.pdf
SWITCH HARDWARE datasheet.pdf
FILTER FOR DD4500 5PKG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CAP CER 1UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONN HDR 26POS 1.27MM datasheet.pdf