Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC2012F822CS
RC2012F822CS picture photo
Mfg. Part Number
RC2012F822CS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 8.2K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RC2012F822CS.pdf
Availability of RC2012F822CS
QUANTITY
RC2012F822CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC2012F822CS
Internal Part NumberEIS-RC2012F822CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration Chip Resistor
Featured ProductChip Resistors and Arrays
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC2012F822CS
Related LinksRC2012, RC2012F822CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC2012F822CS Details Description
Related parts for RC2012F822CS
DIODE GEN PURP 1.2KV 8A TO247AC datasheet.pdf
RES 910 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
HDWR HEXNUT 3/8-32 UNEF-2B THR datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf
CONN TERMINATOR FMALE 5 POLE LED datasheet.pdf
CONN HOUSING 30POS 2.54MM DUAL datasheet.pdf
FIXED IND 2.3UH 3.45A 25 MOHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf