Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC2012J121CS
RC2012J121CS picture photo
Mfg. Part Number
RC2012J121CS
Brief Description
RES SMD 120 OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RC2012J121CS.pdf
Availability of RC2012J121CS
QUANTITY
RC2012J121CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC2012J121CS
Internal Part NumberEIS-RC2012J121CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)120
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC2012J121CS
Related LinksRC2012, RC2012J121CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC2012J121CS Details Description
Related parts for RC2012J121CS
CAP CER 0.047UF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS WALL MT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 68.1K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
POT 20K OHM 1/40W CARBON LOG datasheet.pdf
SENSOR PHOTO 2-25MM NPN 12-24VDC datasheet.pdf
LM 5.00/90/23 BK datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES SMD 60.4 OHM 3/4W 1206 WIDE datasheet.pdf
RES 51K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2.5PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf