Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC2012J121CS
RC2012J121CS picture photo
Mfg. Part Number
RC2012J121CS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 120 OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RC2012J121CS.pdf
Availability of RC2012J121CS
QUANTITY
RC2012J121CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC2012J121CS
Internal Part NumberEIS-RC2012J121CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration Chip Resistor
Featured ProductChip Resistors and Arrays
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)120
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC2012J121CS
Related LinksRC2012, RC2012J121CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC2012J121CS Details Description
Related parts for RC2012J121CS
RES SMD 1.07M OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
Connector Receptacle 74 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 100PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS 18AWG MTA-156 datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 6KHZ SOT23-6 datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS datasheet.pdf