Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC2012J154CS
RC2012J154CS picture photo
Mfg. Part Number
RC2012J154CS
Brief Description
RES SMD 150K OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RC2012J154CS.pdf
Availability of RC2012J154CS
QUANTITY
RC2012J154CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC2012J154CS
Internal Part NumberEIS-RC2012J154CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC2012J154CS
Related LinksRC2012, RC2012J154CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC2012J154CS Details Description
Related parts for RC2012J154CS
RES ARRAY 13 RES 22K OHM 14SOIC datasheet.pdf
CARDEDGE MALE 70POS .100 WW AU datasheet.pdf
BOARD EVAL LTM9001-BA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
DIES AVIK./FIQD 22-18 16-14AWG datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
MOSFET N-CH 400V 1.7A DPAK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.630" (16.00mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf