Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC2012J164CS
RC2012J164CS picture photo
Mfg. Part Number
RC2012J164CS
Brief Description
RES SMD 160K OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RC2012J164CS.pdf
Availability of RC2012J164CS
QUANTITY
RC2012J164CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC2012J164CS
Internal Part NumberEIS-RC2012J164CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)160k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC2012J164CS
Related LinksRC2012, RC2012J164CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC2012J164CS Details Description
Related parts for RC2012J164CS
CONN HDR 2MM MALE 1ROW STR 31POS datasheet.pdf
CONN PCI EXPRESS 164POS 1MM BLK datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 15A AC/DC datasheet.pdf
C/A 62.5/125 RIS SC MTRJ 50M1 datasheet.pdf
NC-2214 STOCK BAG OF 100/ datasheet.pdf
RES 6.23 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 15POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 405MA 270 MOHM datasheet.pdf
CONN ARRAY FEMALE 200POS SMD datasheet.pdf
EVAL KIT WW DIGITAL TV TUNER datasheet.pdf
RES SMD 402 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf