Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC2012J1R2CS
RC2012J1R2CS picture photo
Mfg. Part Number
RC2012J1R2CS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.2 OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RC2012J1R2CS.pdf
Availability of RC2012J1R2CS
QUANTITY
RC2012J1R2CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC2012J1R2CS
Internal Part NumberEIS-RC2012J1R2CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration Chip Resistor
Featured ProductChip Resistors and Arrays
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.2
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC2012J1R2CS
Related LinksRC2012, RC2012J1R2CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC2012J1R2CS Details Description
Related parts for RC2012J1R2CS
TRANSFORMR AUTO 115-230VAC 200VA datasheet.pdf
IC REG LDO 3.6V 0.5A TO263-5 datasheet.pdf
Connector Receptacle 22 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS VL SERIES TIN datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 160MA 250VAC AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W SGL 12VOUT DIP24 datasheet.pdf
IC FPGA 147 I/O 176TQFP datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER HS SOT23 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT SKT M12 datasheet.pdf