Vishay/Vitramon VJ0805D391FXAAT
VJ0805D391FXAAT picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D391FXAAT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 390PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D391FXAAT.pdf
Availability of VJ0805D391FXAAT
QUANTITY
VJ0805D391FXAAT Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D391FXAAT
Internal Part NumberEIS-VJ0805D391FXAAT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance390pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D391FXAAT
Related LinksVJ0805D, VJ0805D391FXAAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D391FXAAT Details Description
Related parts for VJ0805D391FXAAT
CAP ALUM 3300UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 170PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
RES SMD 36.5K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADR 50POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC ENCODER ABS MAGNETIC datasheet.pdf
CAP ARRAY 2200PF 50V X5R 1206 datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 70NS 64LFBGA datasheet.pdf
CONN HDR 42POS 0.100 SMD datasheet.pdf