Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC2012J202CS
RC2012J202CS picture photo
Mfg. Part Number
RC2012J202CS
Brief Description
RES SMD 2K OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RC2012J202CS.pdf
Availability of RC2012J202CS
QUANTITY
RC2012J202CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC2012J202CS
Internal Part NumberEIS-RC2012J202CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC2012J202CS
Related LinksRC2012, RC2012J202CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC2012J202CS Details Description
Related parts for RC2012J202CS
AC/AC WALL MOUNT ADAPTER 12V 2W datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 10-12 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 3A TO263-3 datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE PWM 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 768 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
DIODE ZENER 31.1V 500MW LLDS datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 68PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf