Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC2012J755CS
RC2012J755CS picture photo
Mfg. Part Number
RC2012J755CS
Brief Description
RES SMD 7.5M OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RC2012J755CS.pdf
Availability of RC2012J755CS
QUANTITY
RC2012J755CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC2012J755CS
Internal Part NumberEIS-RC2012J755CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.5M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC2012J755CS
Related LinksRC2012, RC2012J755CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC2012J755CS Details Description
Related parts for RC2012J755CS
CAP CER 10UF 6.3V Y5V 0805 datasheet.pdf
CAP CER 5.6UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
MQS 81P LEVER(R) ASSY datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL DPST 16DIP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
IC CABLE DRIVER SMPTE 16QFN datasheet.pdf
Connector Socket 32 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
MICROPHONE -54 DB 1.5 VDC .5 MA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 10% 400V RADIAL datasheet.pdf