Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC3216F103CS
RC3216F103CS picture photo
Mfg. Part Number
RC3216F103CS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 10K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RC3216F103CS.pdf
Availability of RC3216F103CS
QUANTITY
RC3216F103CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC3216F103CS
Internal Part NumberEIS-RC3216F103CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration Chip Resistor
Featured ProductChip Resistors and Arrays
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC3216F103CS
Related LinksRC3216, RC3216F103CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC3216F103CS Details Description
Related parts for RC3216F103CS
CONN STRAIN RELIEF 4POS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
ADM24S/AE24G/X datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4K FLASH 20-SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 510 OHM 16SSOP datasheet.pdf
RES SMD 118 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 19MM datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 400MA 300 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf