Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC3216F151CS
RC3216F151CS picture photo
Mfg. Part Number
RC3216F151CS
Brief Description
RES SMD 150 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RC3216F151CS.pdf
Availability of RC3216F151CS
QUANTITY
RC3216F151CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC3216F151CS
Internal Part NumberEIS-RC3216F151CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC3216F151CS
Related LinksRC3216, RC3216F151CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC3216F151CS Details Description
Related parts for RC3216F151CS
CONN EDGECARD 44POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 220PF 200V X7R 1812 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 100A DO205AA datasheet.pdf
OSC XO 62.50MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT 20POS .8MM W/BOSS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf