Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC3216F152CS
RC3216F152CS picture photo
Mfg. Part Number
RC3216F152CS
Brief Description
RES SMD 1.5K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RC3216F152CS.pdf
Availability of RC3216F152CS
QUANTITY
RC3216F152CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC3216F152CS
Internal Part NumberEIS-RC3216F152CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC3216F152CS
Related LinksRC3216, RC3216F152CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC3216F152CS Details Description
Related parts for RC3216F152CS
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES 37.4 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MUX STEREO 2:1 CD/MP3 16TSSOP datasheet.pdf
POWER MODULE DC/DC 8TH BRICK 3.3 datasheet.pdf
DIP SWITCH 2.54MM PITCH 2POL 24V datasheet.pdf
INSERT FEMALE 6P+1GND TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS INLINE PIN datasheet.pdf
TUBING SPIRAL WRAP CLR 500' datasheet.pdf
RSV 1.6 LS 12 GR 3.2 AU datasheet.pdf
Connector Socket 48 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 2.6A DO214AA datasheet.pdf