Panasonic Electronic Components ECO-S2DB821EA
ECO-S2DB821EA picture photo
Mfg. Part Number
ECO-S2DB821EA
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
ECO-S2DB821EA.pdf
Availability of ECO-S2DB821EA
QUANTITY
ECO-S2DB821EA Order Process
Ship out your order
Specifications of ECO-S2DB821EA
Internal Part NumberEIS-ECO-S2DB821EA
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTS-HB
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)263 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECO-S2DB821EA
Related LinksECO-S2, ECO-S2DB821EA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECO-S2DB821EA Details Description
Related parts for ECO-S2DB821EA
BOX ABS BLACK 6.21"L X 3.76"W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
3 FAN TRAY 230V 8" DEEP 310CFM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES SMD 1.62 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 200V NP0 1210 datasheet.pdf
OPTOISOLATR 5KV TRANSISTOR 4-SMD datasheet.pdf
RES 229 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 32.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf
200 AMP CLASS J FUSEHOLDER 600V datasheet.pdf