Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC3216F183CS
RC3216F183CS picture photo
Mfg. Part Number
RC3216F183CS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 18K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RC3216F183CS.pdf
Availability of RC3216F183CS
QUANTITY
RC3216F183CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC3216F183CS
Internal Part NumberEIS-RC3216F183CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration Chip Resistor
Featured ProductChip Resistors and Arrays
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC3216F183CS
Related LinksRC3216, RC3216F183CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC3216F183CS Details Description
Related parts for RC3216F183CS
RECTIFIER BRIDGE 35A 800V GBPC datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 1A 6V datasheet.pdf
IC CCFL DRIVER CTRLR 8-TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 19.1 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS SKT datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 48POS TIN datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 4.8A 8SOIC datasheet.pdf
470UF 63V 16X25MM 125C 4000H datasheet.pdf