Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC3216F1R0CS
RC3216F1R0CS picture photo
Mfg. Part Number
RC3216F1R0CS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RC3216F1R0CS.pdf
Availability of RC3216F1R0CS
QUANTITY
RC3216F1R0CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC3216F1R0CS
Internal Part NumberEIS-RC3216F1R0CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration Chip Resistor
Featured ProductChip Resistors and Arrays
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC3216F1R0CS
Related LinksRC3216, RC3216F1R0CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC3216F1R0CS Details Description
Related parts for RC3216F1R0CS
TRANS PREBIAS NPN 200MW MINI3 datasheet.pdf
DOOR STEEL 55.8X18.8X0.53" BE/GY datasheet.pdf
CAP CER 30PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
LCD MOD CHAR 4X16 Y/G TRANSFL datasheet.pdf
CONN RING TERM 1/4" 18-22AWG datasheet.pdf
IC DGTL POT QUAD 100K 14TSSOP datasheet.pdf
IC SWTICH DUAL SPST 8-MINIQFN datasheet.pdf
RES 142K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf