Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC3216F2493CS
RC3216F2493CS picture photo
Mfg. Part Number
RC3216F2493CS
Brief Description
RES SMD 249K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RC3216F2493CS.pdf
Availability of RC3216F2493CS
QUANTITY
RC3216F2493CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC3216F2493CS
Internal Part NumberEIS-RC3216F2493CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)249k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC3216F2493CS
Related LinksRC3216, RC3216F2493CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC3216F2493CS Details Description
Related parts for RC3216F2493CS
RES SMD 392 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 3.32KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 33MHZ 32TSOP datasheet.pdf
IC MOTOR CONTROLLER PAR 20SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
XFRMR MODUL AUTO MDI/MDIX 10/100 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
AUTO AES IMMOBILIZER TRANSPONDER datasheet.pdf
RES ARRAY 19 RES 68 OHM 20SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 2A 48V datasheet.pdf