Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC3216F2611CS
RC3216F2611CS picture photo
Mfg. Part Number
RC3216F2611CS
Brief Description
RES SMD 2.61K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RC3216F2611CS.pdf
Availability of RC3216F2611CS
QUANTITY
RC3216F2611CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC3216F2611CS
Internal Part NumberEIS-RC3216F2611CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.61k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC3216F2611CS
Related LinksRC3216, RC3216F2611CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC3216F2611CS Details Description
Related parts for RC3216F2611CS
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 36-SSOP datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 690V 32A DIN RAIL datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 48TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADR 42POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
RES 100K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf