Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC3216F300CS
RC3216F300CS picture photo
Mfg. Part Number
RC3216F300CS
Brief Description
RES SMD 30 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RC3216F300CS.pdf
Availability of RC3216F300CS
QUANTITY
RC3216F300CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC3216F300CS
Internal Part NumberEIS-RC3216F300CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)30
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC3216F300CS
Related LinksRC3216, RC3216F300CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC3216F300CS Details Description
Related parts for RC3216F300CS
Crystal 12.0000MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -20°C - 70°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
IC FLASH 1MBIT 120NS 32TSOP datasheet.pdf
IDC CABLE - HKR14S/AE14M/X datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON INDICATOR GRN datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 18-75VIN +/-15V datasheet.pdf
CONN CONTACT PIN 20AWG SLD TIN datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 35V 10% 2824 datasheet.pdf
KK 100 HDR POL BWR RTAN 23POS datasheet.pdf
NETWORK SWITCH datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 200MA SOD123 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf