Infineon Technologies SPP11N60S5
SPP11N60S5 picture photo
Mfg. Part Number
SPP11N60S5
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 650V 11A TO-220AB
Datasheet Download
SPP11N60S5.pdf
Availability of SPP11N60S5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SPP11N60S5 Order Process
Ship out your order
Specifications of SPP11N60S5
Internal Part NumberEIS-SPP11N60S5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesCoolMOS™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)650V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C11A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs380 mOhm @ 7A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5.5V @ 500µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs54nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1460pF @ 25V
Power - Max125W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackagePG-TO220-3-1
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SPP11N60S5
Related LinksSPP11, SPP11N60S5 Datasheet, Infineon Technologies Distributor
SPP11N60S5 Details Description
Related parts for SPP11N60S5
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
POT JOYSTICK 150K OHM datasheet.pdf
RES 6.64K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
LENS W/HOLDER 21.6MM DIFF datasheet.pdf
MAGNETIC LATCH LARGE BLACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf