Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC3216F3160CS
RC3216F3160CS picture photo
Mfg. Part Number
RC3216F3160CS
Brief Description
RES SMD 316 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RC3216F3160CS.pdf
Availability of RC3216F3160CS
QUANTITY
RC3216F3160CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC3216F3160CS
Internal Part NumberEIS-RC3216F3160CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)316
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC3216F3160CS
Related LinksRC3216, RC3216F3160CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC3216F3160CS Details Description
Related parts for RC3216F3160CS
IC DDR SDRAM 256MBIT 6NS 66TSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 50V C0K 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 30.9K OHM 2012 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 450V SMD datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 620MA 180 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 6.65KOHM 0.5% 1/32W 0201 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT PIN datasheet.pdf