Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC3216F364CS
RC3216F364CS picture photo
Mfg. Part Number
RC3216F364CS
Brief Description
RES SMD 360K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RC3216F364CS.pdf
Availability of RC3216F364CS
QUANTITY
RC3216F364CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC3216F364CS
Internal Part NumberEIS-RC3216F364CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)360k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC3216F364CS
Related LinksRC3216, RC3216F364CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC3216F364CS Details Description
Related parts for RC3216F364CS
CAP FILM 0.082UF 10% 100VDC 1913 datasheet.pdf
IC FLASH 2MBIT 70NS 44SO datasheet.pdf
CONN RCPT 31POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 145MA 3.5 OHM datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-12V 2W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125" datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf