Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC3216F4R7CS
RC3216F4R7CS picture photo
Mfg. Part Number
RC3216F4R7CS
Brief Description
RES SMD 4.7 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RC3216F4R7CS.pdf
Availability of RC3216F4R7CS
QUANTITY
RC3216F4R7CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC3216F4R7CS
Internal Part NumberEIS-RC3216F4R7CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC3216F4R7CS
Related LinksRC3216, RC3216F4R7CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC3216F4R7CS Details Description
Related parts for RC3216F4R7CS
DIODE MODULE 1.6KV 650A D200AA datasheet.pdf