Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC3216F5112CS
RC3216F5112CS picture photo
Mfg. Part Number
RC3216F5112CS
Brief Description
RES SMD 51.1K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RC3216F5112CS.pdf
Availability of RC3216F5112CS
QUANTITY
RC3216F5112CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC3216F5112CS
Internal Part NumberEIS-RC3216F5112CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC3216F5112CS
Related LinksRC3216, RC3216F5112CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC3216F5112CS Details Description
Related parts for RC3216F5112CS
IC OPAMP VFB 70MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD datasheet.pdf
CAP THIN FILM 1.5PF 25V 0402 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 47K OHM 0804 datasheet.pdf
SWITCH OPTIC MU 1X2 850/1310NM datasheet.pdf
RES 71.5 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 61POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS INLINE PIN datasheet.pdf