Rohm Semiconductor MCR10EZHJLR27
MCR10EZHJLR27 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZHJLR27
Brief Description
RES SMD 0.27 OHM 5% 1/4W 0805
Datasheet Download
MCR10EZHJLR27.pdf
Availability of MCR10EZHJLR27
QUANTITY
MCR10EZHJLR27 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZHJLR27
Internal Part NumberEIS-MCR10EZHJLR27
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.27
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZHJLR27
Related LinksMCR10E, MCR10EZHJLR27 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZHJLR27 Details Description
Related parts for MCR10EZHJLR27
RES SMD 324 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 191 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CLINCHER VERTICAL LATCHI-NG HDR datasheet.pdf
RES SMD 19.1K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 5.62KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LAPPING FLM DIAMOND 8.5"LX8.5"W datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 15A 125V TABS datasheet.pdf