Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC3216F620CS
RC3216F620CS picture photo
Mfg. Part Number
RC3216F620CS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 62 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RC3216F620CS.pdf
Availability of RC3216F620CS
QUANTITY
RC3216F620CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC3216F620CS
Internal Part NumberEIS-RC3216F620CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration Chip Resistor
Featured ProductChip Resistors and Arrays
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)62
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC3216F620CS
Related LinksRC3216, RC3216F620CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC3216F620CS Details Description
Related parts for RC3216F620CS
HOOK-UP STRND 12AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .050 SLD datasheet.pdf
SENSOR 1500PSI 7/16-20 UNF 4.5V datasheet.pdf
RES 12K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 453 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE SCKT datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 50V X5R 0805 datasheet.pdf