Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC3216J151CS
RC3216J151CS picture photo
Mfg. Part Number
RC3216J151CS
Brief Description
RES SMD 150 OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RC3216J151CS.pdf
Availability of RC3216J151CS
QUANTITY
RC3216J151CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC3216J151CS
Internal Part NumberEIS-RC3216J151CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC3216J151CS
Related LinksRC3216, RC3216J151CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC3216J151CS Details Description
Related parts for RC3216J151CS
RES SMD 383 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
4 ROW R/A RECEPT SOLDER GP datasheet.pdf
IC OCT D TRANSP LATCH 3ST 20SO datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 50V NP0 2225 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
RES 76.8 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 4.87K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 10A 50W datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 173MA 4.02 OHM datasheet.pdf