Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC3216J154CS
RC3216J154CS picture photo
Mfg. Part Number
RC3216J154CS
Brief Description
RES SMD 150K OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RC3216J154CS.pdf
Availability of RC3216J154CS
QUANTITY
RC3216J154CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC3216J154CS
Internal Part NumberEIS-RC3216J154CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC3216J154CS
Related LinksRC3216, RC3216J154CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC3216J154CS Details Description
Related parts for RC3216J154CS
CONN STRAIN RELIEF COVER 5POS datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH R/A datasheet.pdf
RES SMD 26.1 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 15NS 44TSOP datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 16V 10% 1611 datasheet.pdf
CAP CER 39PF 500V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 3.83M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
2MM BANANA PLUG RED 10PK datasheet.pdf
OSC XO 13.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf