Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC3216J181CS
RC3216J181CS picture photo
Mfg. Part Number
RC3216J181CS
Brief Description
RES SMD 180 OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RC3216J181CS.pdf
Availability of RC3216J181CS
QUANTITY
RC3216J181CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC3216J181CS
Internal Part NumberEIS-RC3216J181CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)180
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC3216J181CS
Related LinksRC3216, RC3216J181CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC3216J181CS Details Description
Related parts for RC3216J181CS
IDC CABLE - MKR20K/MC20G/MCE20K datasheet.pdf
JUMPER-H1505TR/A3048L/X 6" datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 9/16-18 UNF 4.5V datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 512X9 20NS 32-TQFP datasheet.pdf
FIXED IND 7.9NH 600MA 120 MOHM datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 15V +/-3.3VOUT datasheet.pdf
MOD SLD 9 SKT SIZE 20 CONTACT datasheet.pdf
RJ45 VERTICAL NO SHIELD LED datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP POLY 150UF 20% 25V SMD datasheet.pdf