Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC3216J201CS
RC3216J201CS picture photo
Mfg. Part Number
RC3216J201CS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 200 OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RC3216J201CS.pdf
Availability of RC3216J201CS
QUANTITY
RC3216J201CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC3216J201CS
Internal Part NumberEIS-RC3216J201CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration Chip Resistor
Featured ProductChip Resistors and Arrays
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC3216J201CS
Related LinksRC3216, RC3216J201CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC3216J201CS Details Description
Related parts for RC3216J201CS
FIXED IND 2.7UH 1.6A 43.3 MOHM datasheet.pdf
IC MCU 16/32B 384K FLASH 100QFP datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.25A 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 4POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TOOL HAND FERRULE CRIMP IDT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
MGRID HDR SHRD VT/PG/STDF datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
PLUG-IN MODULE FOR MOUNTING datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 20A 160VDC datasheet.pdf
680UF 25V 12,5X12,5X13MM 105C 50 datasheet.pdf