Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC3216J274CS
RC3216J274CS picture photo
Mfg. Part Number
RC3216J274CS
Brief Description
RES SMD 270K OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RC3216J274CS.pdf
Availability of RC3216J274CS
QUANTITY
RC3216J274CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC3216J274CS
Internal Part NumberEIS-RC3216J274CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)270k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC3216J274CS
Related LinksRC3216, RC3216J274CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC3216J274CS Details Description
Related parts for RC3216J274CS
IC MCU 8BIT 16K FLASH 32-LQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 24QFN datasheet.pdf
RES SMD 232K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 25V X7R 0508 datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 24.4VC SMBJ datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 2.6V 4-USP datasheet.pdf
TIP CHISEL PLATED .07 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK MUSIC WR SPRING 4.47MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf