Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC3216J913CS
RC3216J913CS picture photo
Mfg. Part Number
RC3216J913CS
Brief Description
RES SMD 91K OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RC3216J913CS.pdf
Availability of RC3216J913CS
QUANTITY
RC3216J913CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC3216J913CS
Internal Part NumberEIS-RC3216J913CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)91k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC3216J913CS
Related LinksRC3216, RC3216J913CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC3216J913CS Details Description
Related parts for RC3216J913CS
TXRX 10/100 3.3V 48-LQFP datasheet.pdf
VARISTOR 558V 1.75KA DISC 7MM datasheet.pdf
TRANS PNP 80V 1A SOT89-3 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20QSOP datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 450MA 700 MOHM datasheet.pdf
RES 2.15K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 5.3K OHM 1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 25V X7S 0805 datasheet.pdf