Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC5025J182CS
RC5025J182CS picture photo
Mfg. Part Number
RC5025J182CS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.8K OHM 5% 2/3W 2010
Datasheet Download
RC5025J182CS.pdf
Availability of RC5025J182CS
QUANTITY
RC5025J182CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC5025J182CS
Internal Part NumberEIS-RC5025J182CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration Chip Resistor
Featured ProductChip Resistors and Arrays
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.8k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.667W, 2/3W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010 (5025 Metric)
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC5025J182CS
Related LinksRC5025, RC5025J182CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC5025J182CS Details Description
Related parts for RC5025J182CS
IND DELAY LINE 700PS 1 OHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 1.8MH 190MA 4.8 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FILTER MULTI-STAGE PERFORM 3A datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
RES 176 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.23V 500MW SOD80 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf