TT Electronics/Welwyn RC55Y-475KBI
RC55Y-475KBI picture photo
Mfg. Part Number
RC55Y-475KBI
Brief Description
RES 475K OHM 0.25W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
RC55Y-475KBI.pdf
Availability of RC55Y-475KBI
QUANTITY
RC55Y-475KBI Order Process
Ship out your order
Specifications of RC55Y-475KBI
Internal Part NumberEIS-RC55Y-475KBI
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)475k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±15ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.283" L (2.50mm x 7.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC55Y-475KBI
Related LinksRC55Y-, RC55Y-475KBI Datasheet, TT Electronics/Welwyn Distributor
RC55Y-475KBI Details Description
Related parts for RC55Y-475KBI
RES SMD 392K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
RECEPTACLE DIP SOCKET 64POS .8" datasheet.pdf
BATT NIMH 1.2V 4/5A 1950MAH datasheet.pdf
RES SMD 681 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC ETHERNET SWITCH OCTAL 36TQFN datasheet.pdf
IC MUX ECL DIFF 4:1 3.3/5 20-QFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 20ppm 20pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
TRANS PNP 40V 0.6A 3P datasheet.pdf
5/8IN ID UNSPLIT CONDUIT:N datasheet.pdf
CAP FILM 0.75UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 2V 500MW SOD123 datasheet.pdf