TT Electronics/Welwyn RC55Y-47K5BI
RC55Y-47K5BI picture photo
Mfg. Part Number
RC55Y-47K5BI
Brief Description
RES 47.5K OHM 0.25W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
RC55Y-47K5BI.pdf
Availability of RC55Y-47K5BI
QUANTITY
RC55Y-47K5BI Order Process
Ship out your order
Specifications of RC55Y-47K5BI
Internal Part NumberEIS-RC55Y-47K5BI
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)47.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±15ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.283" L (2.50mm x 7.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC55Y-47K5BI
Related LinksRC55Y-, RC55Y-47K5BI Datasheet, TT Electronics/Welwyn Distributor
RC55Y-47K5BI Details Description
Related parts for RC55Y-47K5BI
IC FPGA 58 I/O 68PLCC datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 1A 16-LLP datasheet.pdf
IC SDRAM 512MBIT 133MHZ 54TSOP datasheet.pdf
RES SMD 84.5 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf