TT Electronics/Welwyn RC55Y-4K75BI
RC55Y-4K75BI picture photo
Mfg. Part Number
RC55Y-4K75BI
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.75K OHM 0.25W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
RC55Y-4K75BI.pdf
Availability of RC55Y-4K75BI
QUANTITY
RC55Y-4K75BI Order Process
Ship out your order
Specifications of RC55Y-4K75BI
Internal Part NumberEIS-RC55Y-4K75BI
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRC
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)4.75k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±15ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.283" L (2.50mm x 7.20mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC55Y-4K75BI
Related LinksRC55Y-, RC55Y-4K75BI Datasheet, TT Electronics/Welwyn Distributor
RC55Y-4K75BI Details Description
Related parts for RC55Y-4K75BI
CONN HEADER .100 DUAL R/A 44POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONV DC-DC 48VIN 2A 5V SMD datasheet.pdf
IC BATT CHRGR/SELECTR DL 38-QFN datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 BRASS 20MM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.15 OHM 5% 50W datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 15VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 170MA 9.2 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
RES 619 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf