Vishay/Dale RCA040210R0JNED
RCA040210R0JNED picture photo
Mfg. Part Number
RCA040210R0JNED
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 10 OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RCA040210R0JNED.pdf
Availability of RCA040210R0JNED
QUANTITY
RCA040210R0JNED Order Process
Ship out your order
Specifications of RCA040210R0JNED
Internal Part NumberEIS-RCA040210R0JNED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCA040210R0JNED
Related LinksRCA0402, RCA040210R0JNED Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCA040210R0JNED Details Description
Related parts for RCA040210R0JNED
CONN PC PIN CIRC 0.019DIA GOLD datasheet.pdf
CONN SPRING CONT 17 POS .256 SMD datasheet.pdf
RES SMD 3.6K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
IC 8051 PREC ADC/DAC 64-TQFP datasheet.pdf
RES SMD 16.9 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 40MA 950 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 6.81K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
FIXED IND 160NH 2.37A 40 MOHM TH datasheet.pdf